about us

I have been in the Heating & Air field for over 25 years. I have trained a lot of other Service Technicians whom have become Regional Managers for larger HVAC companies or those that simply moved onto other areas or fields.

I am proud to say that I am a State Licensed HVAC Contractor, that was a dream come true. I am very thankful and have an appreciation of the process. 

We opened our business on Sept. 1, 2020. My Father passed away and unexpectedly gave me a financial opportunity to accomplish my dream. I became a Heating & Air Service Technician because of my parents prompting. We are sure they would be proud of this decision. Dad believed that you work hard and do your part. He was old school and tough, he worked numerous hours when I was a child to ensure we had everything we needed. I will always appreciate all that my parents did for us. Now we are doing the same for our grown children and our grandchildren.

2021 hvac photo.jpg

Frequently asked questions

Přes jakou službu webinář poběží?


Budeme používat Click Meeting. Je velmi jednoduchý na používání. Není třeba si dopředu nic instalovat, běží rovnou v prohlížeči. Před vysíláním jenom kliknete na odkaz, který Vám zašleme na email.
Budu vidět při webináři na kameře?


Obvykle účastníci nechtějí být viděni a dotazy posílají přes chat. Nicméně pokud chcete můžete se připojit i přes kameru a povídat si s lektorkou, ale většina účastníků se schovává :)
Mám si připravit něco speciálního?


Ne, stačí Vám počítač/tablet a připojení k internetu.
Bude z webináře záznam?


Záznam z webináře Vám po vysílání zašleme na email i dalšími doprovodnými materiály.